Image may be NSFW.
Clik here to view.Et inimene püsiks normaalkaalus, on vaja teada nii põhi ainevahetuse väärtust, kui ka päeva jooksul kulutatud energiahulka. Mõni inimene on mures, et ta peab dieeti ja teeb sporti, aga kehakaal ikkagi ei lange. Probleem võib olla selles, et ta saab toiduga rohkem energiat, kui ta liikumisega kulutab.
Ülekaalu vältimise üks esimesi võimalusi on korralik toidu- ja liikumis režiim. Süsivesikud (veresuhkur) on esimene, mille organism ära põletab. Sellest hakkab maks sünteesima glükogeeni ja glükogeenist omakorda glükoosi. Ajal, mil inimene ei söö, tuleb glükoos maksas sünteesitud glükogeenist. Kõhunääre annab juurde insuliini, aga veresuhkru taset reguleerib maks. Maksa tööpõhimõte on selline, et kui veresuhkrut on vähe, siis ta sünteesib (st võtab depoodest), aga kui on palju, siis deponeerib (st täiendab varusid). Veresuhkrut saab sünteesida ka puhkavas lihases (seevastu töötav lihas kasutab veresuhkrut). Kui lihased on treeningu järel üle koormatud, tekib laktaas, mis läheb lihastesse, kus sellest sünteesitakse veresuhkur. Kehaline aktiivsus on tähtis, sest tänu sellest saadavale energiale on lihased tugevamad.
Energiakulu liikumisviisi järgi
Füüsilisele liikumisele peaks nädalas kuluma keskmiselt 1500–2000 kilokalorit. Oma senises elus vähe liikunud inimesel on hea alustada aeroobse koormusega, milleks sobib kepikõnd, jalutamine või ujumine.