Vannid liigitatakse Kneippi teraapia alusel järgmiselt: täisvannid, kolmveerandvannid, poolvannid, istevannid, käte- ja jalavannid.
Temperatuuri järgi liigitatakse vannid neljaks:
- a) soe vann temperatuuriga 36–38 kraadi,
- b) külm vann temperatuuriga kuni 18 kraadi,
- c) tõusva temperatuuriga vann temperatuuriga kuni 42 kraadi,
- d) vahelduva temperatuuriga vann (vaheldumisi 36–38-kraadine ja jahe, kuni 18-kraadine vesi).
Täisvannid võivad olla nii soojad kui ka külmad. Soojad täisvannid lõõgastavad ja toovad hea une, sobivad kehalise ja vaimse ülepinge, lülisamba ja liigeste artroosi, stressi ja unehäirete puhul, parandavad vereringet ja soole tööd. Külmad vannid on lühiajalised, rahustavad, sobivad depressiivse meeleolu korral ja eelkõige suvel. Vahelduva temperatuuriga vesi treenib veresooni, parandab verevarustust ja karastab.
Soojale vannile võib lisada vanniõli:
- rahustavalt mõjuvad palderjan ja meliss,
- ergutavalt ja vererõhku tõstvalt mõjub rosmariin,
- lihaspingeid ja reumaatilisi probleeme vähendavad kadakas, mänd ja heina ekstrakt,
- külmetuste puhul on head tüümian ja eukalüpt,
- nahaprobleemide puhul sobib kummel.
Külm kätevann – see on loodusravis sama toimega nagu tass kohvi: värskendab, rahustab närvilist südant ja ergutab vaimu. Sobib suurepäraselt pärast tööpäeva, kehalise ja vaimse kurnatuse, väsimuse ja südamekloppimise puhul. Kraanikaussi või spetsiaalsesse käevanni pannakse nii külm vesi kui võimalik (12–18 kraadi) ja käsi hoitakse küünarnukkideni vees kuni 30 sekundit.
Vahelduva temperatuuriga kätevann – sobib vereringeprobleemide, eriti madala vererõhu ja külmetavate käte korral, hingamisteede infektsiooni, artroosi ja kurnatuse korral. Protseduur treenib veresooni, lõdvestab, rahustab ja toob hea une, ergutab, kuid ei ärrita, stabiliseerib vegetatiivset närvisüsteemi. Käsi hoitakse 5 minutit soojas ja 10 sekundit külmas. Sama korratakse kolm korda.
Soe jalavann – soovitatakse teha õhtul enne magamaminekut, sest see toob hea une (lisada võib melissi). Sobib ka ülemiste hingamisteede krooniliste infektsioonide, nõrga immuunsüsteemi, kõhukinnisuse, higistavate jalgade ja krooniliselt külmade jalgade korral. Parandab vereringet, lõdvestab reflektoorselt kõhu- ja vaagnaelundeid. Vann kestab 10–15 minutit.
Vahelduva temperatuuriga jalavann – jalgu hoitakse 5 minutit soojas ja 10 sekundit külmas vees, korratakse. Kasutatakse krooniliselt külmade jalgade, madala vererõhu, krooniliste külmetushaiguste, peavalude ja unehäirete korral. Lõpuks tuleb panna sokid (ja jalanõud) jalga ning liikuda ringi.
Tõusva temperatuuriga jalavann – sobib hästi külmetuse algusjärgus, kui pole veel palavikku. Vette sobib panna näiteks tüümiani. Alustatakse 33 kraadist ja 15–20 minuti jooksul tõstetakse temperatuuri kuni 42 kraadini. NB! Veenihaiguste puhul ei sobi. Protseduuri järel tuleb jalad korralikult kuivatada ja voodis puhata.